Kryptowaluty i Blockchain: Największa wiadomość rokuOstatni rok był przełomowy dla świata walut cyfrowych i blockchain. Od skandali hakerskich po wahania rynkowe i obawy regulacyjne, w świecie kryptowalut było wiele wzlotów i upadków. Ale pomimo wszystkich wyzwań, ten rok zostanie zapamiętany jako ten, w którym technologia blockchain stała się głównym nurtem. Kryptowaluty i leżąca u ich podstaw technologia blockchain zmieniają sposób działania firm i rzucają wyzwanie temu, jak myślimy o zaufaniu, pieniądzach i tożsamości. Mając to na uwadze, oto niektóre z największych historii z tego minionego roku w świecie kryptokonin i blockchain.

Bitcoin i Ethereum

Może to być zaskoczeniem dla wielu czytelników, ale największą wiadomością tego roku w świecie walut cyfrowych jest ich krach. Wiele osób zdaje sobie sprawę z szybkiego wzrostu wyceny rynkowej kryptowalut w ciągu ostatniego roku, ale większość może nie być świadoma, że prawie wszystkie główne waluty cyfrowe straciły znaczną część swojej wartości rynkowej w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wartość Bitcoina znacznie spadła w ciągu roku, a cena spadła z ponad 20 000 USD w grudniu 2017 r. do nieco poniżej 3 000 USD w grudniu 2018 r. W tym samym okresie cena Ethereum spadła z prawie 1400 dolarów do około 100 dolarów. W sumie kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut spadła z 830 miliardów dolarów w styczniu 2018 roku do około 100 miliardów dolarów w grudniu 2018 roku.

Zamrożone wypłaty

19 lipca grupa hakerów znana jako "Armia Szwajcarska" uzyskała dostęp do puli wydobywczej Ethereum, co pozwoliło im ukraść około 80 milionów dolarów z trzech portfeli cyfrowych należących do puli wydobywczej. Podczas gdy basen wydobywczy zdołał zamrozić dwa z portfeli, drugi został użyty do wycofania znacznej ilości Etheru z The DAO, zdecentralizowanego funduszu inwestycyjnego zbudowanego na Ethereum, zanim basen wydobywczy zdołał go zamrozić.

The DAO został stworzony w 2016 roku przez cyfrowego przedsiębiorcę znanego jako Stephan Tual. Jego celem było stworzenie zdecentralizowanego funduszu inwestycyjnego, który pozwoliłby ludziom podejmować decyzje inwestycyjne w oparciu o głosy innych członków DAO. DAO był ambitnym projektem i zebrał znaczną ilość pieniędzy podczas swojego ICO, ale został zhakowany rok później. Hakerzy zdołali wypłacić ponad 3,6 mln Ether, co w tamtym czasie było warte 66 mln dolarów, zanim zespół DAO zdołał zamrozić konto.

Oszustwo ICO

ICO zapewniły nowy, świeży sposób na pozyskanie kapitału dla startupów. Niestety, w niektórych przypadkach firmy wykorzystały ICO do pozyskania kapitału od szerokiego grona inwestorów, w tym niewyszukanych inwestorów, którzy nie byli świadomi, że dokonują inwestycji finansowej, która podlega przepisom Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W ostatnich miesiącach SEC podjęła działania przeciwko różnym firmom zbierającym fundusze za pośrednictwem ICO, stwierdzając, że wiele z tych firm naruszało przepisy SEC i że inwestorzy powinni być świadomi, że mogą stracić swoje pieniądze. Doprowadziło to do krytyki SEC za zbyt agresywne podejście do ICO i wywołało pytania o to, czy konkretne ICO powinny być regulowane jako papiery wartościowe. Jeśli tak, to firmy je emitujące musiałyby być zarejestrowane w SEC, co w większości ICO nie miało miejsca.