PlayStation VR 2 dla PS5. Sony publikuje informacje o następnej generacji sprzętu

To, że PlayStation 5 otrzyma nową generację sprzętu do zabawy w wirtualnej rzeczywistości było jasne jeszcze przed premierą konsoli, ale Sony nie opublikowało dotąd żadnych konkretów, a nawet więcej, wspomniało kiedyś, że o goglach Virtual Reality usłyszymy dopiero w ciągu następnych kilku lat od premiery „Białej”. O dziwo, Starszy Wice Prezydent Hideaki Nishino dzieli się pierwszymi detalami dotyczącymi okularów PlayStation VR w wersji dla PS5 już w kilka miesięcy po premierze nowej konsoli. Dlaczego tak szybko, nie wiem, ale dobrze, że to robi.

Producenci zapowiadają jeszcze większą immersję gracza ze światem gry oraz wielki skok jakościowy którego doświadczymy grając w nowe gry VR na nowych goglach.

Wyświetlacze zamontowane w okularach będą obsługiwały wyższą rozdzielczość oraz będą posiadały szersze pole widzenia. – Konsola PS5 jest w stanie pociągnąć o wiele wyższe rozdzielczości niż PS4 więc o grę w Full HD na jednej soczewce nie będzie trudno a to już spory skok jakościowy w porównaniu do PS VR Gen.1 która straszy pikselozą, ze względu na małą moc przerobową konsoli PlayStation 4 trzeba zmniejszać rozdzielczość by zachować płynność, w przypadku 12 TFlopsów w PS5, ten problem odejdzie w zapomnienie. Także konkurencja w postaci Oculus Quest 2 posiada już 1832×1920 px na soczewce przy 90 Hz odświeżania, więc standardy są wyznaczone.

Okulary bedą podłączane do konsoli tylko jednym przewodem. – O ile mnie osobiście gra na PS VR z jej okablowaniem nie sprawiała żadnych kłopotów to rozumiem, że są ludzie którym to przeszkadza, można by było całkowicie zrezygnować z kabli ale widocznie Sony nie opanowało jeszcze techniki na tym poziomie aby móc to zrobić. Szkoda.

Jedną z wielkich innowacji z których ekipa inżynierów Sony jest szczególnie dumna to nowy kontroler VR nad którym ciężko pracują. Będzie on posiadał niektóre funkcje znane z kontrolera DualSense, oraz zachowywał jego jakość w kwestii ergonomii. – Bardzo prawdopodobne, że zobaczymy coś na wzór wibracji haptycznych znanych z następcy DualShocka. Co jeszcze nie wiem, ale marzy mi się rękawica, albo cały strój, ostatecznie chociaż rękawica :)…

Mr. Nishino zaznacza, że do zrobienia jest jeszcze wiele rzeczy i wprowadzenie PlayStation VR drugiej generacji na pewno nie nastąpi w tym roku, nie wspominał też o cenie, co jest dla wszystkich jasne. Ale bardzo chciał nam o tym opowiedzieć ponieważ deweloperzy już teraz zaczynają tworzyć na nowy system gry, więc chciał się trochę pochwalić i rozpocząć budowanie hajpu. Na koniec podziękował wszystkim za suport i przypomniał o nadchodzących grach na VR, takich jak After The Fall, Sniper Elite VR i Humanity.

Chyba nie muszę pisać o tym, że PlayStation 5 obsługuje PlayStation VR pierwszej generacji dostępne w sklepach? Spokojnie można sobie zatem pograć w gry VR już teraz, i poczekać na kolejną odsłonę sprzętu do wirtualnej rzeczywistości gdzieś do 2022 lub 2023, kto grał na VR wie, że to prawdziwy game changer i świetna zabawa, więc warto zanurzyć się w ten świat póki można.