PS5 zapowiedziane. Mark Cerny opowiada o specyfikacji konsoli Sony PlayStation 5! (CPU,GPU,wsteczna kompatybilność!)

Newsem tego roku dla każdego gracza z obozu PlayStation może być najnowszy wywiad dla amerykańskiego portalu Wired, którego udzielił sam Mark Cerny. Główny projektant techniczny konsoli PlayStation 4 oraz ojciec tej nowej, która nadejdzie już niebawem, która jest tuż za rogiem PlayStation 5.

W wywiadzie który zatytułowany jest „Czego oczekiwać od konsoli następnej generacji” możemy dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy na temat nowej maszynki do gier firmy Sony.

Już na początku wywiadu gdy dziennikarz pyta Marka o nazwę konsoli, ten reaguje uśmiechem, nazywając sprzęt po prostu „Nową generacją” ale w domyśle wszyscy wiedzą, że konsola zostanie oznaczona jako PlayStation 5 / PS5.

O dacie premiery dowiadujemy się tylko tego, że PlayStation 5 na pewno nie znajdzie się w sklepach w 2019 roku, i dobrze, to da producentowi czas na ewentualne dopracowanie konfiguracji sprzętowej i gier startowych czy jak kto woli tytułów startowych. Zatem odpowiedzmy sobie kiedy nowa konsola pojawi się na rynku? Sprecyzowanej daty nie podano ale wierzymy mocno, że będzie to 2020 rok, prawdopodobnie jego końcówka co już sugerują analitycy!

Następna generacja konsoli PlayStation powstaje od 4 lat, wiele zespołów deweloperskich ma w swoim posiadaniu dev-kita maszyny, Sony jest z nimi w ciągłym kontakcie i projekt rozwija się na bieżąco przy współudziale ludzi z branży.

PRAWDZIWA NOWA GENERACJA.

Konsola ma być naprawdę nową generacją i będzie to widoczne już na starcie podczas czytania specyfikacji sprzętu która prezentuje się mniej więcej tak:

Procesor konsoli CPU oparty został o architekturę AMD RYZEN 3 Generacji i posiada 8 rdzeni wykonanych w technologii 7nm Zen 2 Microarchitecture. Według firmy AMD procesor ten w wersji dla komputerów PC ma pojawić się w połowie tego roku lub chwilę później, nie jest też na razie znana jego cena więc trudno spekulować o potencjalnej cenie PS5 wyposażonej w ten układ.

Procesor graficzny GPU oparty został o architekturę RADEON NAVI i będzie obsługiwał technologię renderowania światła w czasie rzeczywistym RAY TRACING! – Wielu w to nie wierzyło ale stało się! (Dzięki temu gry zyskają na fotorealizmie, grafika będzie o wiele lepsza niż w tej chwili).

Jak mówi Mark Cerny, technologia RAY TRACING usprawni także możliwości dźwiękowe gry. O wprowadzeniu RAY TRACINGU w produktach AMD mówi się już od pewnego czasu.

Jeżeli już przy dźwięku jesteśmy to PlayStation 5 ma oferować PRAWDZIWY DŹWIĘK 3D! Będzie to skok jakościowy większy niż ten między PS3 a PS4. Gracz ma dokładnie słyszeć co znajduje się ponad nim, z lewej czy z prawej strony, lub pod nim. Dźwięk 3D nie będzie wymagał dodatkowego sprzętu i zadział na każdym telewizorze lub podłączonych słuchawkach.

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ która jest dostępna na PS4 ma być kompatybilna z PS5. Mark nie wychodzi za bardzo w przyszłość, potwierdził tylko, że dla Sony segment VR jest bardzo ważny (Do tej pory sprzedało się na całym świecie ponad 4 miliony hełmów PlayStation VR), a dostępne w sklepach okulary PS VR będą kompatybilne z nową generacją konsoli.

JEDNAK NAJWIĘKSZĄ ZMIANĄ WEDŁUG GŁÓWNEGO PROJEKTANTA MA BYĆ DYSK TWARDY! Dysk będzie wykonany w technologi SSD ale ma posiadać lepsze parametry niż te które na co dzień spotykamy w komputerach PC. Wpłynie to na czas ładowania się gier które aktualnie są dosyć długie. Nowa generacja nie może powielać tego schematu więc tutaj Sony nie pójdzie na żadne ustępstwa.

Mark nie podał ceny konsoli ani też nie chciał rozmawiać o grach które otrzyma next-gen. Natomiast z wywiadu dowiadujemy się jeszcze kilku innych interesujących rzeczy o konsoli PS5 o których warto wiedzieć:

  • Konsola będzie posiadała czytnik nośników optycznych
  • Zatem PS5 nie będzie konsolą tylko do grania w chmurze, co jest dobrą informacją dla osób które bały się, że Sony przejdzie całkowicie na model subskrypcji
  • Konsola będzie wstecznie kompatybilna z PS4 i pozwoli na uruchomianie gier ze starszej siostry!
  • Będzie sporo nowych gier które będę mogły być uruchomione na PS4 i PS5, jednym z takich tytułów cross-paltformowych ma być Death Stranding Hideo Kojimy, prawdopodobnie także Cyberpunk 2077 ukaże się w ten sposób
  • Konsola obsłuży rozdzielczość 8K, o innych detalach odnośnie rozdzielczości lub prędkości animacji cisza
  • Konsola będzie posiadała więcej pamięci RAM

Podsumowując ten niezwykły i historyczny wywiad dowiedzieliśmy się, że konsola PlayStation 5 nie ukaże się w sklepach w tym roku, nie jest znana jej cena ani lista tytułów startowych ale wiemy też, że konsola będzie posiadała mocne podzespoły, gry w pudełkach, wsteczną kompatybilność, obsługę VR.

Ja jestem na tak, a wy?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.