PS5 PlayStation 5

PS5 / Sony PlayStation 5 – Kiedy premiera, data wydania, specyfikacja, gry, co wiemy?

Konsole Sony zawsze budziły zainteresowanie u graczy, nie inaczej będzie z ich następnym systemem, konsolą PS5 / PlayStation 5. Rozpoczynamy wątek traktujący o tej niezmiernie ważnej maszynie w którym zastanowimy się czy konsola w ogóle powstanie, jaką przyjmie nazwę, jakie podzespoły znajdziemy w środku, i co zaoferuje ona graczom którzy spędzają teraz nocki przy poczciwej PS4…

Czy PS5 w ogóle pojawi się na rynku?

Zasadnicze pytanie które należy sobie zadać na początku dyskusji to czy konsola PlayStation 5 w ogóle ukaże się na rynku?! Opierając się na przeszłości, można przewidzieć przyszłość – Tak mówi stara chińska mądrość. Sony wypuściło wcześniej 4 edycje swojej konsoli, niewątpliwe jest, że powstanie kolejna. Konsole się starzeją więc maszyny które posiadają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne muszą się ukazywać, teoria Darwina o tym mówi. PS4 nie jest technologią która umożliwi granie do końca świata i o jeden dzień dłużej, to jest niewykonalne. Odpowiedź jest oczywista, Sony wyda nową konsolę w przyszłości.

14 lipiec 2017:

Niektórzy działacze Sony Corporation napominają już o tym, że prace nad nową wersją PlayStation trwają. W rozmowie z niemieckim portalem Golem, Shawn Layden z Sony potwierdził, że PS5 ukaże się rynku ale zanim to nastąpi może upłynąć jeszcze trochę czasu.

Kiedy pojawi się PS5?

PlayStation 4 już na starcie oferowała słabsze podzespoły w porównaniu z tymi znajdującymi się w komputerach PC. Wyszła o rok lub dwa za wcześnie nie mogąc zaoferować grania w rozdzielczości 4K i stabilnych 60 kl/s. PS4 miała swoją premierę 15 listopada 2013 roku. Minęły już 3 lata od jej premiery. 10 listopada 2016 ukazała się PS4 Pro, mały update oferujący grę w Ultra HD. To dowodzi, że podstawowa konstrukcja szybko się zestarzała, w niecałe 3 lata. Mając na uwadze premierę kolejnej wersji Xboxa który będzie mocniejszy od PS4 Pro, Sony przyspieszy cykl wydania nowej wersji konsoli i podejrzewam, że PS5 zostanie zapowiedziana pod koniec 2017 roku a na rynku ukaże się rok później, czyli konsola będzie dostępna w sklepach na gwiazdkę 2018 roku. Jeżeli ten scenariusz się nie sprawdzi to nową konsolę zobaczymy być może kilka lat później. Wszystko zależy od sprzedaży Project Scorpio i PS4.

27 luty 2017:

Analityk branży gier przewiduje, że Sony nie wypuści na rynek PS5 w roku 2018 by móc konkurować z lepszą wersją konsoli Xbox One, znaną pod nazwą kodową Scorpio. Podczas odpowiedzi na zadane pytanie podczas swojego Show, Pachter stwierdził, że Scorpio będzie jedynie lepszą wersją Xboxa One na wzór PS4 Pro. Konsoli PS5 możemy się spodziewać w roku 2019 lub 2020, tak samo następna konsola Microsoftu, Xbox Two wyjdzie w roku 2020. Inną ciekawą informacją jest to, że cykl życiowy konsoli ma się skrócić do 3 lat, według przewidywać Pachtera gracze dostawali by nową wersję konsoli co trzy lata, a gry i oprogramowanie były by kompatybilne ze starszym sprzętem, coś na wzór PS4 -> PS4 Pro, np. PS5 – PS5 Pro.

14 lipiec 2017:

Biorąc pod uwagę fatalną prezentację nowej konsoli Microsoftu Xbox One X przewiduję, że Sony wstrzyma się z szybkim wprowadzeniem PS5 na rynek. Według mnie najbliższy możliwy termin ukazania się konsoli to końcówka 2019 roku lub początek 2020 roku.

27 grudzień 2017:

Według Lewisa Warda który jest dyrektorem w IDC specjalizującym się w grach i VR/AR, konsola wyjdzie w 2021 roku.

14 kwiecień 2018:

Jason Schreier z serwisu Kotaku twierdzi, że konsola ukaże się w 2020 roku. Dziennikarz rozmawiał z wieloma osobami z branży i tak naprawdę o nowej konsoli nikt nic nie wie, natomiast kilka osób wspominało właśnie o roku 2020 – stym.

Jak będzie się nazywała nowa next genowa konsola od Sony?

Prawdopodobnie zostanie dodany następny numer w kolejności chronologicznej, czyli PS5. Nazwa brzmi dobrze, wszyscy się nią posługują, więc z marketingowego punktu widzenia jej zmiana była by strzałem w kolano.

Jakie podzespoły znajdą się w PS5?

Sony nie popełni błędu niedopakowania swojej kolejnej konsoli bo dobitnie już wie po historii z PS4 i PS4 Pro, że zabawa w podziały nie ma sensu i wywołuje zdenerwowanie u graczy. Konsola PS5 będzie posiadała na tyle mocne podzespoły aby gry działały w 4K i 60 kl/s. Przy czym będzie jeszcze trochę mocy na umieszczenie w grze większej ilości polygonów. Czy Sony zdecyduje się na 8K? Śmiem wątpić, by obsłużyć taką rozdzielczość konsola musiała by być potworem, rynek telewizorów 8K musiałby być w miarę duży a prawda jest taka, że gry w 1080p wyglądają bardzo dobrze, 4K to już naprawdę żyleta, rynek telewizor 4K jest w powijakach i dopiero w ciągu kilku lat będą stawały się one standardem w domach graczy. 4K, 60 kl/s i APU na tyle mocne aby mogło sobie poradzić z VR gwarantującym odpowiednią jakość w odbiorze.

PS5 będzie konsolą stacjonarną czy tylko interfejsem do gry w chmurze?

To najważniejsze pytanie jakie należy sobie tak naprawdę zadać. Czy kolejna konsola Sony zrewolucjonizuje rynek gier czy nie? Rozwój internetu, chęć coraz większych zysków, likwidacja rynku wtórnego, tak naprawdę tym prezesi Sony zaprzątają sobie na co dzień głowę. Cloud gaming z założenia może być fajny, kupujesz tani interfejs, opłacasz roczny abonament i gracz w co chcesz, było by to interesujące gdyby abonament był naprawdę niski ale w takiej sytuacji developerzy musieliby zejść z cen, lub do lepszych gier byśmy dopłacali, to by się mogło skończyć tym, że oprócz abonamentu płacilibyśmy normalne ceny za większość gier nie otrzymując ich tym samym na fizycznym nośniku, nie mogąc ich pożyczyć kumplowi czy sprzedać w sieci. Usługa grania w chmurze PlayStation Now już istnieje dwa lata, za 3 miesiące rozrywki gracze płacą 45 dolarów, 200 dolarów rocznie, cena 8 gier, bardzo opłacalne ale wśród tytułów nie ma takich killerów jak Uncharted 4. Wybór konsoli do grania w chmurze mógłby pogrzebać producenta gdyby tylko graczom się to nie spodobało, duże firmy opierają się na dokładnej analizie runku a nie na ryzyku czy przeczuciu. Przyjmijmy więc, że w ciągu kilku następnych lat model grania się nie zmieni, usługa PlayStation Now będzie istniała obok stacjonarnej konsoli PS5.

Jaki napęd będzie posiadała konsola PS5?

Ultra HD Blu-ray zdolny do pomieszczenia 100GB danych na jednej płycie, to powinno wystarczyć dla lepszej jakości gier. Aktualnie płyta Blu-ray mieści 50Gb danych.

Cena PlayStation 5?

Biorąc pod uwagę, że PS4 Pro kosztuje aktualnie 400 dolarów, cena PS5 musiałaby byś teraz 50% wyższa, w ciągu kilku lat ceny podzespołów stopnieją i PS5 będzie kosztowała nie więcej jak 500 dolarów, PS5 = 500. Polska cena mogłaby osiągnąć 2500 zł ale nie więcej.

Jak będzie wyglądała konsola PS5?

Tutaj można tylko domniemywać, że będzie ona czarna i podobna do reszty urządzeń. Wygląd nie jest tutaj istotny.

Jaka będzie jakość gier na PS5, fotorealizm?

Obraz będzie wyświetlany w 4K, ostry jak żyleta, stałe 60 kl/s animacji i obsługa HDR. Odrobina więcej detali ale bez rewolucji. Z każdą kolejną generacją powraca pytanie o fotorealizm, o rewolucję… Myślę, że i tym razem jej nie zobaczymy, gry nie będą wyglądały jak filmy Pixara a tym bardziej jak prawdziwe filmy kinowe. Dużo mocy podzespołów pochłonie 4 razy większa rozdzielczość niż obecna a to jest już sporo, nie zostanie wiele zasobów na idealne oświetlenie, wysokiej klasy tekstury czy wreszcie na umieszczenie 10 razy większej ilości polygonów w kadrze niż ma to miejsce teraz. Będę zadowolony jeżeli gry osiągną poziom dema Infiltrator firmy EPIC, czy Agni’s Philosophy Square-Enix które zostało uruchomione na PS4 no ale wątpię abyśmy dostali taką jakość w tej generacji.

Jaka będzie cena gier?

Tutaj ameryki nikt nikt już nie odkryje, nie będzie ona większa od obecnych cen gier bo gdyby była, gracze przestali by je kupować. W przypadku przejścia na cyfrową dystrybucję ceny pozostaną na niezmienionym poziomie, być może tytuły mniej znane będą tańsze ale nie liczyłbym na to, że gry AAA podążą tą samą drogą a producent konsoli odda graczom to co zaoszczędzi na produkcji nośników.

Wątek będzie stale rozwijany a Ciebie drogi graczu zapraszam do udziału w dyskusji.

15 myśli na temat “PS5 / Sony PlayStation 5 – Kiedy premiera, data wydania, specyfikacja, gry, co wiemy?”

 1. Strona o niczym. Jedna rzecz jest pewna gry w chmurze nigdy nie zaistnieją. Przykładowo sam obraz w 4k potrzebuje stabilnego streamu na poziomie 66 Mbit/s i to w 24 FPS dodaj do tego dźwięk 5.1 o sensownym bitrate i masz 72 Mbit/s. Trzeba też dodać takie ciekawostki jak ping oraz input lag. Składa się na nie dualshock (kontroler bezprzewodowy, input lag telewizora, oraz średni czas błądzenia pakietu danych. Kolejną rzeczą jest infrastruktura sieciowa. Obecnie najszybsze łącza operatorskie na jednym włóknie światłowodowym to 40 Gbit/s . Takie łącze wystarczyłoby dla 500 userów cisnących w 4k przy 24 FPS. Raczej nie powstanie infrastruktura sieciowa która dałaby radę.

  1. Dlatego ze gracze byliby rozgoryczeni tym ze kupili ps4 pro a już nowe jest. Myślę ze gry będą dostępne na wszystkie modele PS4 ps4 slim ps4 pro itp. Na przyszłej konsoli sony gra będzie działała np w 60kl/s i w lepszej jakości na starej 30kl/s . Takie jest moje zdanie

  2. Nie można wysuwać takich tez, że gry w chmurze nigdy nie zaistnieją, 30 lat temu nie było internetu… a teraz? Kiedyś na pewno powstanie taka infrastruktura. Taką formę grania trzeba brać pod uwagę.

 2. Nikt tu nie ma wpływu na czas wyjścia konsol więc to od was nie zależy a sony zrobi co chce nawet jak byście wy się nie zgadzali.

  1. Już dzisiaj pojawiły się plotki od Tiduxa, informatora który ma kontakty w Sony, że PS5 ujawnią na E3 2018 a premiera pod koniec 2019. To by się zgadzało.

 3. na ps 4 50% remasterow przez 3 lata i kilka swiezych tytulow ktore pozostawiaja duzo do zyczenia…przyklad mafia 3…brak gta 5 gran turismo 7 itd. przez 3 lata….jakie sonyplaystation 5??!….zastanowcie się….gramy w ulubione tytuly z sp3 jarajac sie grafika troch lepsza….nie ma tego wow!….i dlugo nie bedzie….sp4 dla mnie to kpina z klienta…nie mowiac ze ktos zaczyna myslec o sp5…malo gier maly skok graficzny ogolnie kupa💩

   1. Bzdura bzdura i jeszcze raz bzdura jakie pc master race, multiplatform race i tyle w temacie, ja mam Pceta z gtxem 1080 i ps4 we wszystkie gry gram na pececie poza tekkenem i fifą poza tym ps4 jest fajne bo mogę pograć w exy których nie mam na pececie 😉 Reasumując PC jest super bo można grać w gry wydane na PC i na Xbox One a ps4 na exclusivy i granie ze znajomymi 😉

 4. Sam mam PS3 i jestem zadowolony przy mojej intensywności w graniu.
  PS4, to raczej odgrzewany kotlet, który okazał się kiepsko dosmażony i musieli go wsadzić ponownie na patelnie. Mam tutaj na myśli dopisek „PRO”.

  Sądzę, że najprędzej zobaczymy nową konsolę w 2020 roku. W tym momencie wypuszczanie nowego potwora nie ma sensu. W końcu ludzie i tak będą kupować gry.

  Jeszcze kilka słów na temat xboxa. W moim zdaniem słabe zainteresowanie jest spowodowane niechęcią do Microsoftu i jego produktów. W końcu system Windows kosztuje prawie 500 zł i office dla firm blisko 1000 zł brutto. Od razu zaświecają się oczka, że monopolista jakim jest Microsoft dyktuje ceny! A co gorsza, często są zawyżone.

  Dlatego kupujmy inne konsole, ale nie xboxa. Większa konkurencja = mniejsza cen urządzeń i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.