PlayStation 5 z grami na kartridżach zamiast na płytach Blu-ray?

Marc-André Jutras, dyrektor techniczny studia Cradle Games, które pracuje nad dobrze zapowiadającą się grą RPG o tytule Hellpoint, twierdzi, że konsola PlayStation 5 może nie obsługiwać nośników Blu-ray. Na rzecz pamięci flash, na których zapisany będą gry. Można powiedzieć, że w pewnym momencie historia zatoczyło koło i gry będą sprzedawana na „kartridżach”, zupełnie jak 30 lat temu w epoce konsol 16 bitowych SNES czy Sega Mega Drive.

Powodem wprowadzenia do sprzedaży gier zapisanych na pamięci flash ma być wprowadzenie na rynek konsol które nadal będą posiadały gry które będzie można sprzedawać w sklepach. Pomimo tego, jak twierdzi deweloper, Sony posiada gdzieś tam wersję konsoli całkowicie zintegrowanej z siecią to sprzedaż takiej konsoli była by problemem z kilku powodów.

Pierwszych problemem który nie pozwala wprowadzić konsoli opartej na chmurze i dystrybucji cyfrowej jest fakt posiadania przez wielu graczy słabego łącza internetowego. Cały czas na świecie istnieją dostawcy usług którzy mają narzucone limity przepustowości sieci co wiąże się z tym, że każdy gracz który korzysta z ich usług ma pewien limit traktowany w GB do ściągnięcia. Limity równają się brakowi możliwości sprzedaży gier w wielu miejscach na świecie. Istnieją jeszcze problemy z prędkością łącza, wielu z nas korzysta z wolnych rozwiązań co jest kolejnym problemem.

Następny duży problem na który do tej pory nikt nie rzucił oka jest dystrybucja i sprzedaż konsol przez sklepy stacjonarne. Uważa się, że stacjonarny rynek sprzedaży konsol i gier jest bardzo duży i gdyby wprowadzić konsol oparte tylko na chmurze i dystrybucji cyfrowej, takie sieci sklepów jak Gamestop czy mniej nie chciałby by sprzedawać konsol bo nie miały by możliwości zarobienia pieniędzy na sprzedaży gier. Ten problem do tej pory nie był poruszany ale trzeba przyznać, że z punktu widzenia handlowca jest to logiczne, że nie chciałby brać udziału w czymś z czego nie ma odpowiednich profitów a przecież wyższe ceny konsol które by rekompensowały straty nie wchodzą w grę.

W tym momencie można powiedzieć, że PlayStation 5 będzie konsolą opartą na nośniku. Jaki to będzie nośnik? Marc-André Jutras sądzie, że nośnikiem będzie pamięć flash w miejsce płyt Blu-ray.

Czy tak będzie wyglądała wersja gry The Last Of Us Part II na konsolę Sony PlayStation 5?

Kartridże były by bardzo dobrym rozwiązaniem, są mniejsze, szybsze, mogą posiadać duże pojemności zdolne do pomieszczenia wielkich danych zawierających tekstury w rozdzielczości 4K na które trzeba będzie znaleźć miejsce. Już teraz taka gra jak Final Fantasy XV w wersji na PC w którą można zagrać w 4K zajmuje na dysku 100GB miejsca. Jednym problemem przemawiającym za tym, że to rozwiązanie jest niekorzystne z punktu widzenia producenta jakim jest Sony, jest wysoka cena produkcji pamięci flash w porównaniu z płytą Blu-ray, gdzie jak wiadomo, gdy będzie można sprzedawać jak do tej pory, z tą małą różnicą, że nie na jednej płycie a na kilku. W przeszłości i czasach PlayStation One było to normalne rozwiązanie, że gra zajmowała 4 płyty i nikt nie robił z tego problemu, uważam, że nośniki optyczne pozostaną z nami w następnej generacji i konsola PS5 będzie posiadała napęd Blu-ray.

Na zakończenie warto porównać ceny nośników pendrive z cenami czystych płyt Blu-ray by zobaczyć jak znacząca się one różnią. Markowy pendrive 128GB kosztuje w okolicach 70 zł gdzie 100GB płyta Blu-ray to wydatek 20 zł. Pamiętajmy, że pewnie nie każda gra będzie obsługiwała 4K więc duże ilości miejsca na dane nie będą potrzebne. Różnica w przypadku gier AAA gdy chodzi o cenę nośnika będzie zatem kilkukrotna a to już są setki miliony dolarów zaoszczędzone w przypadku pozostania przy grach na płytach. Pewną rekompensatą finansową w przypadku użycia kartridży była by rezygnacja z dużej pojemności dysku umieszczonego w konsoli bo gra na kartridżu nie instalowała by się na nim a ten służyłby tylko na potrzeby systemu i plików wymiany danych oraz miejscem na zapisy gier i ustawień.

PlayStation 5 dalej z grami na płytach Blu-ray, wiele na to wskazuje ale miło było by też ujrzeć gry na kartridżach.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.