Chłodzenie wodne, obudowa do konsoli PS5 / PlayStation 5

PlayStation 5 w wersji z chłodzeniem wodnym to dzieło zamieszkałych w Wietnamie modderów obudów tego typu do PC. Chłodzenie cieczą H2O do PS5 które możemy podziwiać na zdjęciu i filmie z youtube powstawało przez bite dwa miesiące. Najpierw trzeba było rozebrać konsolę do rosołu, następnie zaopatrzyć się w nowe elementy, i na końcu złożyć to wszystko do kupy. Zajęło to niewiarygodną ilość godzin. Za to efekty są znakomite, trzeba przyznać.

Główny inżynier projektu zapowiedział, że jest to jedna z pierwszych wersji obudowy tego typu do PS5 i z czasem powstaną nowsze, bardziej dopracowane modele. Co ciekawe, modder zapowiedział także, że wprowadzi te obudowy do sprzedaży, jednak nie wiadomo kiedy i za jaką cenę będą sprzedawane, raczej na pewno nie pojawią się pobliskim sklepie dla idiotów! Powstanie też obudowa do PC oparta o ten jakże ambitny i widowiskowy projekt.

Jak widać na zdjęciu obudowa w której wykorzystano chłodzenie wodą jest odrobinę mniejsza od tej którą Sony wprowadziło do obrotu w listopadzie zeszłego roku, jest to spowodowane tym, że konsola jest chłodzona jednym dużym wiatrakiem. Zamiast tego inżynierowie z Sony mogli użyć dwóch mniejszych wiatraków ale według jednego z nich, kontrola nad dwoma wentylatorami jest trudniejsza niż nad jednym oraz niepotrzebnie podnosi cenę produkcji jednostki, dlatego w oryginale zrezygnowano z tego rozwiązania.

Aktualnie trwają testy i pomiary temperatur rdzenia konsoli. Modderzy informują, że nie są w stanie dokładnie zbadać temperatury na jednostce APU i pamięci ale z tego co zaobserwowali, chłodzenie wodne może działać jeszcze lepiej.